Jedzenie i wino w Południowym Tyrolu

Położony w północnych Włoszech Południowy Tyrol to nie tylko 300 słonecznych dni w roku i krajobraz Dolomitów, ale również niepowtarzalna w smaku kuchnia śródziemnomorsko-alpejska. Domowe odmiany makaronu, aromatyczny speck, pikatne antipasti w połączeniu z przyjemnym aperitifem oraz caffè macchiato dopełniają doskonałe wina w restauracjach nagrodzonych 25 gwiazdkami Michelin.

W wielu smakach

W Południowym Tyrolu można raczyć się różnorodną kuchnią od alpejskich chat po restauracje z prestiżowymi gwiazdkami Michelin.

W alpejskich chatach nietrudno znaleźć typowe dla regionu przekąski, które lokalni mieszkańcy określają jako „marende”. Tradycyjna wędzona szynka, kiełbasa oraz ser podawane są razem z winem w otoczeniu górskich krajobrazów. Wśród bogatej i pełnej kontrastów kuchni Południowego Tyrolu znajdziemy również 19 restauracji nagrodzonych 25 gwiazdkami Michelin.

Odkryj lokalną kuchnię!
Niebo dla podniebienia

Poznaj najlepsze miejsca dla kulinarnych podróżników i poczuj klimat południowotyrolskiej kuchni!

 • Zajrzyj do Südtiroler Gasthaus, sieci 34 zajazdów i restauracji specjalizujących się w tradycyjnej kuchni Południowego Tyrolu. Sprawdź, co w menu! 
 • Poznaj pasjonatów wina w hotelach Vinum Hotels Südtirol i odkryj jeden z najstarszych regionów winiarskich. Przenieś się do krainy winiarstwa! 
 • Zasmakuj włoskiego stylu życia na miejskim placu (piazza), racząc się Hugo – ulubionym lokalnym aperitifem. Daj się skusić! 

 

Południowotyrolskie produkty

Odkryj tradycyjne produkty przygotowywane od pokoleń przez lokalnych rolników, które wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem.

Tajemnicą południowotyrolskich produktów są tradycyjne metody ich przygotowywania, a także łagodny klimat, żyzna gleba i alpejskie otoczenie, które wpływają na wyjątkowy smak jabłek, win, mleka oraz specku (wędzonej szynki). Tutejsze wina są nagradzane na całym świecie i powstają z ponad 20 odmian winogron, takich jak Vernatsch, Lagrein i Gewürztraminer. 

Poznaj smaki!
Jak dotrzeć do Południowego Tyrolu?
 • Samochodem
  Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie 15, a z Krakowa – 11 godzin.  
 • Samolotem
  Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.
 • Pociągiem
  Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.
Zapisz się na newslettera

Najlepsze oferty wyjazdowe miesiaca Wskazówki do Twojego wyjazdu do Południowego Tyrolu Niesamowite zdjęcia i filmy wideo