Jedzenie i wino w Południowym Tyrolu

Położony w północnych Włoszech Południowy Tyrol to nie tylko 300 słonecznych dni w roku i krajobraz Dolomitów, ale również niepowtarzalna w smaku kuchnia śródziemnomorsko-alpejska. Domowe odmiany makaronu, aromatyczny speck, pikatne antipasti w połączeniu z przyjemnym aperitifem oraz caffè macchiato, dopełniają doskonałe wina w restauracjach nagrodzonych 25 gwiazdkami Michelin.

W wielu smakach

W Południowym Tyrolu można raczyć się różnorodną kuchnią od alpejskich chat po restauracje z prestiżowymi gwiazdkami Michelin.

W alpejskich chatach nietrudno znaleźć typowe dla regionu przekąski, które lokalni mieszkańcy określają jako „marende”. Tradycyjna wędzona szynka, kiełbasa oraz ser, podawane są razem z winem w otoczeniu górskich krajobrazów. Wśród bogatej i pełnej kontrastów kuchni Południowego Tyrolu znajdziemy również 19 restauracji nagrodzonych 27 gwiazdkami Michelin.

Odkryj lokalną kuchnię!
Niebo dla podniebienia

Poznaj najlepsze miejsca dla kulinarnych podróżników i poczuj klimat południowotyrolskiej kuchni!

  • Poczuj włoski styl życia na jednym z miejskich placów (piazza), racząc się ulubionym aperitifem miejscowych – Hugoprzygotowanym z wina musującego z dodatkiem syropu z dzikiego bzu i liści mięty.
  • Zajrzyj do Südtiroler Gasthaus, czyli sieci 34 zajazdów i restauracji, które specjalizują się w regionalnym jedzeniu oraz tradycyjnych potrawach z Południowego Tyrolu.
  • Zjedz kolację w dwugwiazdkowej restauracji Terra w Auener Hof w Val Sarentino/Sarntal. To najwyżej położona restauracja we Włoszech, wyróżniona gwiazdkami Michelin we Włoszech.

 

Południowotyrolskie produkty

Odkryj tradycyjne produkty przygotowywane od pokoleń przez lokalnych rolników, które wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem.

Tajemnicą południowotyrolskich produktów są nie tylko tradycyjne metody ich przygotowywania, ale również łagodny klimat, żyzna gleba i alpejskie otoczenie, które sprawiają, że tutejsze jabłka, wina, mleko oraz speck (wędzona szynka) są tak wyjątkowe.

O historii kulinarnych specjałów tego regionu można dowiedzieć się na Szlaku Wina w Dolinie Eisacktal, Szlaku Mlecznym w dolinie Valsertal, czy Szlaku Jabłkowym w Naz-Sciaves/Natz-Schabs.

Poznaj smaki!